Produkt dnia
Dziewczynka z sercem XL
Dziewczynka z sercem XL

54,99 zł

szt.
Zawsze całuj mnie na dobranoc II
Zawsze całuj mnie na dobranoc II

42,99 zł

szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak odnowić szafę? Najprościej za pomocą folii samoprzylepnej!

Twoja szafa wymaga odświeżenia? Niestety użycie do tego farby nie jest zbyt łatwe, a w dodatku często powoduje zacieki – może to skutecznie zniechęcać. Nie oznacza to jednak, że od razu musisz pędzić do sklepu i kupować nowe meble. Znacznie prościej jest skorzystać z możliwości, jakie daje folia samoprzylepna. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak z jej pomocą odnowić szafę.

Czym jest folia samoprzylepna?

Folia samoprzylepna, zwana też okleiną, to materiał, który pozwala łatwo i szybko nadać meblom nowy wygląd. Skutecznie ukrywa zarysowania i inne ślady użytkowania, a przy tym sprawia, że wyposażenie nabiera oryginalnego charakteru. W naszym sklepie znajdziesz bogatą ofertę kolorów i wzorów takiej folii. Nie będziesz mieć więc problemu z dostosowaniem okleiny do wnętrza. Końcowy efekt zależy tylko i wyłącznie od Twojej pomysłowości. Możesz użyć jednej folii lub też połączyć ze sobą jej różne rodzaje.

Sam sposób jest dość tani, a przy tym prosty w zastosowaniu. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią wielkość i nakleić folię na daną powierzchnię. Pamiętaj jednak, że rozwiązanie to nie nadaje się do mebli drewnianych, na których obecne są nierówności i głębokie żłobienia.

Czego będziesz potrzebować do odnawiania szafy?

Aby odnowić szafę za pomocą folii samoprzylepnej, należy wyposażyć się w:

– okleinę,

– miarkę i linijkę,

– ołówek,

– nożyczki,

– nożyk tapicerski,

– suszarkę do włosów lub opalarkę,

– rakle filcową lub ściągaczkę do wody.

Jak odnowić szafę?

Na początek odpowiednio przygotuj powierzchnię. Powinna być ona gładka, czysta i dokładnie odtłuszczona, dlatego pozbądź się kurzu, pyłu i nierówności. Jeżeli na szafie znajduje się stara okleina, to należy ją usunąć. Zacznij od krawędzi. Możesz przy tym pomóc sobie suszarką lub opalarką ustawioną na najniższą temperaturę. Po zdjęciu folii pozostałości kleju zetrzyj płynem lub rozpuszczalnikiem. Surowe drewno zaleca się natomiast zagruntować odpowiednim preparatem.

Kiedy jesteś już pewny, że powierzchnia została dokładnie przygotowana, możesz przejść do naklejania okleiny. Odmierz miarką odpowiednią ilość i kształt folii, dodając kilka mm zapasu na zawinięcie krawędzi (po naklejeniu nadmiar folii i tak zostanie odcięty). Następnie zaznacz linię cięcia i przystąp do wycinania. Tak przygotowaną folię przyłóż do powierzchni, zaczynając od górnej krawędzi. Nie odklejaj jednak od razu całego podkładu, a jedynie jego niewielką część, zawijając go pod spód. Odkryty fragment przyklej do mebla i wyrównaj za pomocą rakli filcowej (bądź innego tego typu przedmiotu) – poruszaj nią od środka do zewnątrz.

Czasami, pomimo wykonania tych czynności, zdarzają się jakieś pęcherzyki. Należy je przekłuć igłą, a następnie wycisnąć z nich powietrze. Nie martw się też, jeżeli naklejanie wyjdzie krzywo. Dzięki zastosowanej technice możesz z łatwością poderwać folię i zacząć od początku. Powoli przechodź coraz niżej, starannie odklejając dalszą część podkładu. Dalej używaj rakli.

Kiedy już wykorzystasz całą okleinę, to sięgnij po opalarkę lub suszarkę do włosów i z jej pomocą rozgrzej pokrytą powierzchnię, zwracając przy tym szczególną uwagę na krawędzie. Zabieg ten sprawi, że folia lepiej przylgnie do mebla. Pamiętaj jednak, że temperatura nie może być zbyt wysoka, gdyż mogłoby to skończyć się stopieniem folii.

Podsumowanie

Wiesz już, jak odnowić szafę. Jak widzisz, wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w niezbędne materiały i starannie wykonywać wszystkie wymienione wyżej czynności. Nie martw się, jeżeli za pierwszym razem nie osiągniesz zamierzonego efektu. Krzywo naklejona folia zdarza się praktycznie każdemu. Na szczęście bardzo łatwo jest naprawić ten błąd. Trzeba to jednak zrobić od razu podczas naklejania. Największą uwagę przyłóż do dokładnego oczyszczenia powierzchni. To właśnie nieprawidłowe wykonanie tej czynności znacząco obniża trwałość okleiny oraz źle wpływa na końcowy wygląd mebla. To wszystko dlatego, że pod nierównościami zaczyna gromadzić się powietrze, co ostatecznie przyczynia się do odklejania folii. Już dziś zrób potrzebne zakupy i przystąp do pracy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl